Cummins C2000D6E Diesel Genset Power output: 2000 kW
Ref :
2786717-10-MT
Condition :
Used
Manufacturer :
Cummins
Model :
C2000D6E Diesel Genset
Capacity :
Power output: 2000 kW
Year(s) :
Quantity :
1
Location :
Seller or machines location:
AMERICA North (USA-Canada-Mexico)
Last check :
21 Apr. 2026
Frequency: 60 Hz
Voltage: 277/480 V
Phase: 3 phase
Engine speed: 1825 rpm continuous
Emission standard: Tier 2
Certification: NSPS CI Stationary Emergency
Configuration: Multiple units available
Ship documentation available
Other machines similar to Cummins C2000D6E Diesel Genset Power output: 2000 kW
Cummins, Ford 60ENA 60 kW (standby)
Location :
Year(s) :
1997
Doosan AD158PLS 750 HP
2010
Cummins VTA 28 750 HP
1
Cummins VTA 28 250 KVA / 212 kW