Getinge GEC 900 X1450X1350-2, Autoclave
Ref : 2579360-7-AW
Condition : Used
Manufacturer : Getinge
Model : GEC 900 X1450X1350-2, Autoclave
Year(s) : 2007
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
EUROPE (Western and Northern)
Last check : 12 Feb. 2026
Dimensions l x b x h 2600 x 1700 x 2500 mm
Internal dimensions B 890 x D 1000 x H 1450 mm
Steam 161 kg
Steam process Use 3 kg; peak/min. 0.1 kg; 2.7 – 3.0 bar
Water process use 200 liters; peak/min. 40 liters; 4.0 – 6.0 bar
Cooling water 2110 litres; peak/min. 150 litres
Air use 0.5 Nm3; peak/min. 0.2 Nm3; 6.0-8.0 bar
Air process use 4.8 Nm3; peak/min. 1.5 Nm3; 4 . 0-6.0 bar
Cooling water return 2110 litres; peak/min. 150 litres
Drainage peak/min. 60
Frequency 50 Hz
Recommended fuse 25 Ampere
Rated power 4,3 Kw
Rated current 8.3 A
Short circuit current 6 ka
Maximum single load 7,8 A