Metso 3100 mm SEW-TMP/TWP31 Twin Wire Wetlap Machine 232 BDTPD
Ref : 2367621-2-CP
Condition : Used
Manufacturer : Metso
Width : 3100 mm
Type : SEW-TMP/TWP31 Twin Wire Wetlap Machine
Capacity : 232 BDTPD
Year(s) : 2003, 2018
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
AMERICA North (USA-Canada-Mexico)
Last check : 15 Apr. 2026
Price reduced dec 06, 2023:
22" (3.100 mm) TWIN WIRE WETLAP MACHINE W/ MODIFIED HEADBOX IN 2018 RATED 232 BDTPD
Right Hand Output
Lamb-Grays Harbor Cutter Layboy Sheeter
232 BDTPD (9.7 BDTPH Per Hour)
Nip One: 300 PLI
Nip Two: 450 PLI
Nip Three: 470 PLI
Drive Roll Nip: 1430 PLI
Siemens Planurex Planetary Gear Unit Type: P2SA Size 13 Ratio: 111.18
Motor X2 75HP
1785 Max RPM
892.5 Min RPM
460 Volt Motors
W/ Allen Bradley Controls/PLC
Unit installed
Very good working order with updated electrical
Other machines similar to Metso 3100 mm SEW-TMP/TWP31 Twin Wire Wetlap Machine 232 BDTPD