Mori Seiki NH4000DCG 4 Axis
Ref : 2795701-3-MT
Condition : Used
Manufacturer : Mori Seiki
Model : NH4000DCG
Nb Of Axis : 4 Axis
Year(s) : 2007
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
ASIA (North East)
X-axis travel: 560 mm
Y-axis travel: 560 mm
Z-axis travel: 630 mm
B-axis indexing: 0.001°
MSX-701III control
Table size: 400 mm square
3 pallets
400 kg table load capacity
BT40 spindle taper
Spindle speed: 14,000 rpm
60-tool magazine
Rear discharge chip conveyor
Machine dimensions: 2,300 × 3,755 mm
Machine height: 2,610 mm