Okuma OSP-P300L-R control 3000 rpm GENOS L200E-MY 2 Axis
Ref : 2795747-3-AW
Condition : Used
Manufacturer : Okuma
Controller : OSP-P300L-R control
Spindle Speed : 3000 rpm
Model : GENOS L200E-MY
Nb Of Axis : 2 Axis
Year(s) : 2015
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
EUROPE (Western and Northern)
X-axis travel: 165 mm
Y-axis travel: 80 mm
Z-axis travel: 400 mm
Rapid traverse X-axis: 20000 mm/min
Rapid traverse Y-axis: 10000 mm/min
Rapid traverse Z-axis: 25000 mm/min
Maximum turning diameter: Ø200 mm
Maximum turning size: Ø200 × 380 mm
Swing over bed: Ø450 mm
Swing over slide: Ø300 mm
Maximum workpiece weight: 120 kg
Spindle diameter: Ø100 mm
Spindle nose: JIS A2-6
Spindle bore: Ø66 mm
Spindle speed: 75–3000 rpm
Stepless spindle speed range
Driven tools speed: 6000 rpm
Feed range: 0.001–1000 mm/rev
12-station multitasking V12 turret
External tool holder size: 20 × 20 mm
Internal tool holder size: Ø32 mm
Tailstock quill diameter: Ø55 mm
Tailstock quill stroke: 80 mm
Power consumption: 15.3 kVA
Rated current: 25.6 A
Machine dimensions: 2120 × 1750 mm
Machine height: 2040 mm