Others H12MX4S-11A, Form & Fill No Filling Head
Ref : 1880160-5-A
Condition : Used
Manufacturer : Others
Model : H12MX4S-11A, Form & Fill No Filling Head
Year(s) : -
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
AMERICA North (USA-Canada-Mexico)
Last check : 02 Mar. 2025
Brand: Circle
H12MX4S-11A, Form & Fill No Filling Head
Fully automatic, left to right, 4-sided seal, continuous rotary motion,
horizontal form / fill & seal machine capable of up to 160 packages per minute
(40 cycles per minute, four at a time).
Packages: (4" – 12")L x (1" – 4 1/2")W x up to 2"H.
Features 120"L four lane "K" infeed conveyor with stainless steel slider bed
and 3/8"W x 1"H pusher lugs on 11" centers, catch trays below infeed conveyor,