Still RX70-80-900 8000 kg
Ref : 2285902-8-MT
Condition : Used
Manufacturer : Still
Model : RX70-80-900
Capacity : 8000 kg
Year(s) : 2014
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
EUROPE (Western and Northern)
Still RX70-80-900
Type: Diesel Forklift
Capacity: 8000 kg
YOM: 2014
Hours:
3250
Tech. Condition:
good
Vis. Condition:
good
Mast type:
Triplex
Lift height:
4400 mm
Closed height:
2860 mm
Free lift:
1400 mm
Fork length:
2400 mm
Fork width:
200 mm
Fork thickness:
80 mm
Fork carriage:
2400 mm
Dimensions
Engine
Overall Length:
3900 mm
Overall width:
2400 mm
Closed height:
2860 mm
Overall weight:
15200 kg
ISO Class:
ISO Klasse 4 = 5.000 - 10.000 kg
Front tyres:
Super Elastic 315/70-15 with 20 - 40%
Rear tyres:
Super Elastic 355/45-15 with 80 - 100%
Engine:
Deutz TCD4.1L4
Power:
80 kW