Davis Standard MVI-35IN35
Ref : 2795728-6-CP
Condition : Used
Manufacturer : Davis Standard
Model : MVI-35IN35
Year(s) : 1998
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
AMERICA North (USA-Canada-Mexico)
3.5" Davis Standard Mark VI Extruder, 30:1 L/D, 150 HP AC Motor
Air Cooled Barrel, 5 Barrel Zones, 10 Die Zones
5.5" x 5" Feed Throat
Centerline Height: 43" +/- 2"
Screw Speed: 100 RPM
150 HP Baldor Reliance AC Motor
1755 RPM @ 60Hz
2000 RPM @ 68.5Hz
460 Volt, 160A