Schroder MK04/178-1200 Crystalliser for margarine
Ref : 2125343-7-GO
Condition : Used
Manufacturer : Schroder
Model : MK04/178-1200
Short Description : Crystalliser for margarine
Year(s) : 1976
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
EUROPE (Western and Northern)
Last check : 10 Nov. 2020
Capacity 3.600 - 4.800 kg per hour
Power 4 Motors: 11 kW + 11 kW + 22 kW + 22 kW
Weight ± 4250 kg
Dimensions ( L x W x H ) 320 x 185 x 225 cm
Crystalliser
Scraped surface heat exchanger for margarine for shortening or puff pastry.
Product pressure: 50 bar. 4 Product cylinders.
Tube: Ø 178 mm and length 1.200 mm.
Cooling surface per tube 0,67 m2.
Rotor: Ø 160 mm with steel knives.
Cooling medium: Ammonia, NH3, max pressure: 17 bar, -20/45°C.
1 ammonia system including Ammoniac control valve (Danfoss).
Needed cooling energy: ± 215.000 kcal/h at - 10°C evaporation temperature.