Jorns NL125-SM-OP-6 Maximum bending angle: 140°
Ref : 2795748-3-AW
Condition : Used
Manufacturer : Jorns
Model : NL125-SM-OP-6
Sheet Size : Maximum bending angle: 140°
Year(s) : 1994
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
EUROPE (Western and Northern)
Maximum bending length: 6020 mm
Maximum steel sheet thickness: 1.25 mm
Maximum aluminum sheet thickness: 2 mm
Maximum stainless steel sheet thickness: 0.80 mm
Reach: 1000 mm
Upper beam opening width: 200 mm
OP control system
5 support stands
Hydraulic long folding machine
Motorized shear SN 1.25
16 mm bending beam width
Emergency stop rail
Foot switch
Resettable sheet supports in lower beam
Machine dimensions: 6800 × 1650 mm