Schroder Combiner KN250/2000-D
Ref : 2610790-7-GO
Condition : Used
Manufacturer : Schroder
Model : Combiner KN250/2000-D
Short Description : -
Year(s) : 1998
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
EUROPE (Western and Northern)
Last check : 18 Sep. 2025
Capacity 5.000 liters
Scraped surface heat exchanger heater for margarine/emulsion. product pressure upto 50bar.
pressure in jacket: up to 9 bar. 1
Product cylinder Tube: Ø 250 mm and length: 200 cm.
Rotor Ø 230 mm, spline 10mm, 4 Rows with knives on rotor.