Schroder MK04/178-1200 Crystalliser
Ref : 2142284-7-GO
Condition : Used
Manufacturer : Schroder
Model : MK04/178-1200
Short Description : Crystalliser
Year(s) : 1976
Quantity : 1
Location : Seller or machines location:
EUROPE (Western and Northern)
Last check : 16 Sep. 2025
Capacity3.600-4.800 kilograms per hour
Scraped surface heat exchanger for margarine for shortening or puff pastry. Product pressure: 50 bar. 4 Product cylinders. Tube: Ø 178 mm and length 1.200 mm. Cooling surface per tube 0,67 m². Rotor: Ø 160 mm with steel knives. Cooling medium: Ammonia, NH3, max pressure: 17 bar, -20/45°C. 1 ammonia system including Ammoniac control valve (Danfoss). Needed cooling energy: ± 215.000 kcal/h at - 10°C evaporation temperature